Oświetlenie w hodowli ślimaków, światło to klucz do sukcesu!


Hodowcy ślimaków doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia tym zwierzętom. Dlatego innowacyjne usprawnienia, jakie przygotowała spółka Polish Snail Holding, mogą znacząco wspomóc towarową hodowlę ślimaków.

Oświetlenie kluczowym elementem hodowli ślimaków

Bez odpowiedniego światła nie ma mowy o dużej i udanej hodowli. Paweł Piwowarski, specjalista firmy Polish Snail Holding, wskazuje, że hodowcy muszą umiejętnie wykorzystywać mikroklimat ślimaków – przede wszystkim instynkt tych zwierząt, którym do szybszego rozmnażania potrzebne jest światło o odpowiedniej barwie i natężeniu

W Polsce w profesjonalnej hodowli towarowej ślimaków operuje się głównie afrykańską odmianą. Spowodowane jest to tym, iż szybciej one dorastają, co sprawia, że cykl hodowlany trwa po prostu krócej. Hodując ślimaki afrykańskie, trzeba jednak zapewnić im odpowiednie oświetlenie, czyli takie warunki nasłonecznienia, jakie panują na ich naturalnym kontynencie.

W polskich warunkach klimatycznych uzyskanie takiego stopnia nasłonecznienia jest niemożliwe. Dlatego hodowcy tej odmiany muszą zapewnić zwierzętom odpowiednie sztuczne oświetlenie, o takiej samej długości, intensywności i barwie, jakie emituje słońce nad Afryką.
Krótka żywotność świetlówek

Do tej pory hodowcy ślimaków musieli często wymieniać świetlówki w swoich lampach, bo te dość szybko się zużywały.

– Wiązało się to z wysokimi kosztami. Zastosowane tradycyjnych świetlówek ledowych natomiast nie wchodzi w grę, bo emitują pewien rodzaj promieniowania UV, który ślimakom po prostu szkodzi – wyjaśnia Paweł Piwowarski z firmy Polish Snail Holding.

PSH postanowiło więc usprawnić tę kwestię. Intensywnie pracowano nad badaniem wpływu odpowiedniego natężenia oświetlenia na przyspieszony rozwój i rozmnażanie ślimaków. Działania dały bardzo interesujący i, co najważniejsze, efektywny rezultat.

Innowacyjne rozwiązanie PSH w hodowli ślimaków

Spółka Polish Snail Holding, jako jedyne przedsiębiorstwo w branży hodowli ślimaków, w kooperacji z firmą działającą w branży oświetleniowej, opracowała nowatorski system lamp typu LED. Innowacyjne rozwiązanie zapewnia intensywne światło, podobne do tego w Afryce, nie szkodzi ślimakom i generuje spore oszczędności hodowcom.

Warto nadmienić także, że opracowanych lamp nie trzeba wymieniać tak często jak zwykłych świetlówek. Wygląda to niemalże na rozwiązanie idealne.

Nasze oświetlenie dokładnie imituje takie światło, jakie mają ślimaki w Afryce – zapewnia Paweł Piwowarski. – Dzięki temu zwierzęta szybciej przystępują do rozrodu i proces ten przebiega dużo skuteczniej niż przy innym oświetleniu. Już setki takich lamp pracują u naszych hodowców i efekt jest bardzo dobry.

PSH to ciągły rozwój

To jednak nie koniec osiągnięć firmy. Polish Snail Holding obecnie udoskonaliło także swój autorski system oświetlenia, aby rozwój ślimaków w warunkach hodowlanych był jeszcze szybszy i dawał lepsze efekty hodowcom. Spółka wprowadziła lampy LED całkiem nowej generacji.

Jesteśmy jedyną firmą na rynku, która opracowała własny, autorski system oświetlenia odpowiedniego dla hodowli ślimaków w naszych lokalnych warunkach. Dodatkowo teraz zwiększyliśmy ilość kalwinów na jedną lampę. Zmodyfikowaliśmy też rozłożenie paneli czerwonych, które zapewniają odpowiednią barwę światła pożądaną w hodowli ślimaków w naszych rodzimych warunkach – mówi Paweł Piwowarski. – Ta udoskonalona barwa światła pomoże w szybszym i skuteczniejszym wzroście i procesie rozmnażania się ślimaków. Według naszych obserwacji ulepszy to znacznie proces hodowlany. Montujemy już udoskonalone zestawy oświetleniowe u współpracujących z nami hodowców.

W taki właśnie, przemyślany i koncepcyjny, sposób PSH cały dąży do profesjonalizacji swojej działalności rolniczej oraz pomaga osiągnąć hodowcom ślimaków oczekiwany przez nich zysk w tej branży.

Wszystkie te czynniki mające bezpośredni wpływ na towarową hodowlę ślimaków są przez nas dokładnie analizowane i udoskonalane – dodaje Paweł Piwowarski.

Przeczytaj również o nowoczesnych technologiach PSH w hodowli ślimaków.

https://polishsnailholding.com/aktualnosci-firma,ac99/mozesz-sterowac-swoja-hodowla-slimakow-za-pomoca-smartfona,235