Odpowiednia pasza kluczem do udanej hodowli ślimaków


Nie od dziś wiadomo, że „jesteśmy tym, co jemy”, a pożywienie stanowi niezwykle ważny element prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Odnosi się to nie tylko do świata ludzi, ale także zwierząt. Doświadczeni hodowcy doskonale o tym wiedzą i dlatego stosują odpowiednie pasze do hodowli ślimaków. Dzięki temu hodowane przez nich mięczaki osiągają odpowiedni wzrost, co jest niezwykle istotne w skupie.

Jakość paszy ma znaczenie
Nierzadko w internecie możemy spotkać się z opiniami różnych „specjalistów”, którzy twierdzą, iż jakość paszy nie ma znaczenia, a ślimaki wszystko, co im potrzebne, mogą znaleźć na polu. Według nich głównie miałyby się żywić popularnym chwastem – mniszkiem lekarskim. Jeszcze inni lekceważą znaczenie specjalistycznej paszy i wymyślają własne rozwiązania.

A co na ten temat sądzi Damian Gajewski, prezes spółki Polish Snail Holding, największej w Polsce firmy zajmującej się hodowlą i skupem ślimaków?

To niemożliwe w polskich warunkach klimatycznych, by bez paszy ślimaki mogły w jeden sezon osiągnąć akceptowane przy skupie rozmiary i wymaganą jakość. Taką hodowlę należałoby rozłożyć w czasie przynajmniej na dwa, trzy lata. Może w Afryce, na południu Europy tak, czyli tam gdzie jest zdecydowanie cieplej. Jednak nie w chłodnej Polsce. Ślimaki musiałyby zimowe miesiące spędzać na dworze, co przy mrozach byłoby dla nich zabójcze – przekonuje prezes.

Odpowiednia pasza to gwarancja udanej hodowli ślimaków

Gajewski dodaje, że odpowiednio dobrana pasza pozwala na szybki wzrost ślimaków i wpływa na ich jakość, co jest ważne dla hodowców, którzy później wychodowane zwierzęta muszą przecież sprzedać w skupie. Wynika z tego, iż odpowiednie pożywienie ma realne przełożenie na osiągane dochody, a na tych przecież zależy nam najbardziej. Kto z hodowców więc zaryzykuje, by ślimaki karmić jedynie chwastami, jeśli później nie uzyskają one odpowiedniej ceny w zbycie?

Każdy doświadczony hodowca wie, że to po prostu nierealne – mówi Damian Gajewski. – Ślimaki mogą być w ten sposób zagłodzone, zwłaszcza jeśli na niewielkim stosunkowo terenie hodujemy znaczną ilość tych zwierząt. Dochodzi do tego naturalny w takich warunkach efekt karłowacenia.

Aby hodowla ślimaków była opłacalna i przynosiła hodowcom zyski, ślimaki muszą prawidłowo i szybko rosnąć. Wszystko po to, aby osiągnąć odpowiedni rozmiar, co będzie skutkowało dobrymi cenami w skupie. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia pasza, którą podajemy ślimakom w czasie tuczu.

– Od tego, jak szybko uzyskają odpowiednią masę, zależy opłacalność całego przedsięwzięcia – zauważa Gajewski. – Musimy osiągnąć szybki i odpowiedni wzrost ślimaków na danym zagęszczeniu terenu. Aby wzrost tych zwierząt był odpowiedni, ślimaki muszą otrzymać specjalnie przygotowaną paszę, zawierającą wszystkie niezbędne składniki, które pomogą w osiągnięciu pożądanego wzrostu hodowanych zwierząt.

Dobra dieta dla ślimaków

Aby wesprzeć hodowców w tym przedsięwzięciu, Polish Snail Holding przygotowało własną, specjalistyczną paszę dla ślimaków hodowlanych. Jest ona odpowiednio zbilansowana pod kątem osiągnięcia jak najlepszego przyrostu zwierząt w szybkim tempie. Produkt ten to efekt wielu lat doświadczeń, współpracy elbląskiej firmy z naukowcami i technologami żywienia oraz doświadczeń empirycznych.

PSH – lider w hodowli ślimaków w Polsce i w Europie

Polish Snail Holding jako jedyna firma w Polsce oferuje hodowcom ślimaki, które w pełni spełniają wszystkie wymogi przetwórni i produktów PSH pod względem jakości mięsa, kalibracji, wielkości i gramatury. Materiał zarodowy gwarantuje najlepsze wyniki w reprodukcji. PSH jest jedyną spółką w Polsce zajmującą się kompleksowo hodowlą, opieką nad grupami hodowlanymi, szkoleniami, koordynacją i badaniami naukowymi.
Grupa PSH posiada również własną markę – Molluscoo, która jest odpowiedzialna za wprowadzanie na polski i światowy rynek kosmetyków tworzonych na zlecenie PSH z najlepszej jakości śluzu ślimaków.

Dlaczego warto hodować ślimaki z PSH?
https://polishsnailholding.com/aktualnosci-firma,ac99/hodowla-slimakow-jako-sposob-na-zycie,240